فضای انتخاباتی می تواند در سلامت روان مردم تاثیر منفی داشته باشد/تضعیف و تحقیر در عرصه انتخابات منجر به آسیب سلامت روان جامعه می شود | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

falseit is false
false
false

به گزارش پایگاه خبری تهرانوند،  دکتر هاشمی در سخنرانی خود در همایش روز جهانی سلامت که امسال با شعار “بیایید در مورد افسردگی صحبت کنیم” برگزار شد با اشاره به این که موضوع سلامت تنها منحصر به سلامت جسم نیست و بخشی از آن مربوط به سلامت روح و روان می باشد گفت: سلامت روان یکی از مسائل مهم کشورهای توسعه یافته است و باید به اختلالات روانی به عنوان بیماری های غیرواگیر توجه داشت.

وی در ادامه  افزود: عوامل محیطی در ایجاد این بیماری ها نقش بیستری نسبت به عوامل ژنتیکی دارند و در کشورهای در حال توسعه عواملی چون بیکاری، از دست دادن عزیزان، سوءمصرف مواد مخدر، مشکلات عاطفی در جوانان جز عوامل اصلی افسردگی هستند که متاسفانه ایران هم در آمار مرگ و میر تصادفات و حوادث طبیعی چون سیل و زلزله و هم مواد مخدر دارای مقام است و با توجه به حجم مشکلات این حوزه، سیاستمداران باید در این باره توجه بیشتری داشته باشند.

وزیر بهداشت در همایش روز جهانی سلامت با اعلام اینکه آمار افسردگی در بین زنان بیشتر از مردان است گفت: در دنیا نزدیک به ۳۵۰ میلیون نفر به افسردگی مبتلا هستند و در ایران حدود ۱۶٫۵ درصد از زنان و ۱۰٫۸ درصد از مردان از این بیماری رنج می برند؛ این بیماری باعث بی رغبتی نسبت به کار و برقراری ارتباط با دیگران و نهایتا گوشه گیری ، پرخاشگری و حتی اقدام به خودکشی می شود.

هاشمی با اشاره به مطالعات انجام شده در این زمینه اعلام کرد: در ۲۶ سال گذشته تعداد افراد مبتلا به این افسردگی در ایران حدود ۲ برابر افزایش پیدا کرده است و شیوع این بیماری بین افراد ۱۵ تا ۴۹ سال بیشتر دیده می شود و پیش بینی می شود این بیماری که در حال حاضر چهارمین بیمار شایع در جهان است تا سال ۲۰۳۰ به دومین بیماری شایع تبدیل شود.

وی در ادامه استان های تهران، فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری را به عنوان رتبه های نخست در بیماری افسردگی معرفی کرد و متذکر شد: علی رغم شیوع بیشتر این بیماری در بین زنان، آمار خودکشی در بین مردان بیشتر است. وی ادامه داد: گر چه در پنج سال گذشته شاهد کاهش آمار خودکشی در کشور بودیم اما باید به این مسئله توجه شود به خصوص در استان های ایلام، کردستان، آذزبایجان شرقی، خراسان شمالی، زنجان، کهکیلویه و بویراحمد، مازندران و گیلان که بیشترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داده اند.

وزیر بهداشت در انتقاد از عملکرد رسانه ملی در حوزه سلامت روان عنوان کرد: بسیاری از مردم از بیماری خود اطلاع ندارند و این وظیفه رسان ها بخصوص رسانه ملی است که در این حوزه در جهت دادن آگاهی به مردم عمل کند اما متاسفانه رسانه ملی در حال حاضر بیشتر در خدمت سیاست است.

وی در ادامه مشکلات بی سوادی و کم سوادی، فقر، بیکاری، افزایش آمار شهرنشینی از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد، و تغییر سبک زندگی مردم را از دیگر عوامل ایجاد افسردگی خواند و گفت: دور شدن از خانواده، کم شدن روابط اجتماعی، بداخلاقی های عرصه اجتماعی و سیاسی، تهمت ها و غیبت و دیگر رفتار های نامناسب در افزایش و ایجاد اختلال در سلامت روان جامعه تاثیر زیادی دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به رفتار های نامناسب نسبت به جتامعه پزشکی در سال های اخیر گفت: در چند سال گذشته تا توانستند از تریبون های رسمی و بیت المال در جهت ایجاد نفرت بین اقشار جامعه استفاده کردند بدون آن که متوجه تخریب بنیان های جامعه باشند و از نظر اقتصادی، این مسئله القا شد که برای رسیدن به رفاه باید فاصله زیادی را طی کنند.

وی همچنین با تاکید مجدد بر اهمیت افسردگی اظهار داشت:بسیاری از مردم عوامل افسردگی را می دانند اما از علائم و نشانه های آن بی اطلاع هستند و این امر باید توسط مسئولین و رسانه ها به گونه ای عالمانه معرفی شود که باعث بدنامی  کاذب نشود؛ در حال حاضر مردم داشتن یک مشاور یا مراجعه به روانشناس یا روانپزشک را مصداق مسلئلی می دانند که خوشنام نیست و رسانه در تغییر این نگرش نقش اساسی دارد.

هاشمی در ادامه سخنرانی خود از رفتار برحی از مجموعه ها و سیاست گذاران انتقاد کرد و گفت: تا این بخش ها به موضوعات مرتبط با حوزه سلامت روان توجه نداشته باشند، حوزه سلامت از اصلاح آن ناتوان است،امروز جامعه در مسیر نا امیدی است ؛ جامعه ای که در آن نقاط ضعف و کمبود ها با چندین برابر واقعیت به نمایش گذاشته شود و در عین حال به دو بخش خیر و شر تقسیم شود جامعه نا امیدی خواهد بود.و چنین جامعه ای نیاز به حرکت و تلاش را در خود احساس نمی کند، باید قبول کنیم برخی از ما ندانسته بیمار هستیم و در صورت عدم توجه به این مسئله آثار جدی آن کل جامعه را در بر خواهد داشت.

وزیر بهداشت با انتقاد از الگو برداری از روش های غربی در عرصه انتخابات گفت: علی رغم ایراد هایی که به آن ها می گیریم در مناظره ها، نقد رقبای انتخاباتی و دیگر مسائل از ان ها الگو برداری می کنیم که امیدوارم متوجه شویم این یک الگو اسلامی و به صلاح کشور نیست. در رسان های مختلف اخبار ضد و نقیض زیادی منتشر می شود که همه این ها باعث سردرگمی مردم و آسیب رساندن به سلامت روان جامعه می شود.

وی در پایان صحبت های خود با اعلام اینکه بیش از ۲۰ سال است که از خدمات مشاوره و روانپزشکی استفاده می کند گفت: امروزه افرادی که موثر هستند بهخصوص در عرصه هنر، ورزش و سیاست باید از این نوع خدمات بهره مند شوند و استفاده از مشاوره یک امتیاز محسوب می شود و من نه تنها از عنوان کردن این موضوع ابائی ندارم بلکه افتخار می کنم که از توصیه های روانپزشکی استفاده می کنم.

true
true
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false