گابریل: اگر برجام شکست بخورد، اعتبار توافقات بین‌المللی از بین می‌رود | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

falseit is false
false
false

به گزارش پایگاه خبری تهرانوند؛  «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان امروز در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از رویکرد دولت آمریکا در قبال مسائل جهانی و بخصوص برجام، انتقاد کرد.

گابریل ابتدا بدون نام بردن از دولت آمریکا، از یکجانبه‌گرایی به عنوانی عاملی برای بخطر افتادن امنیت بین‌الملل نام برد و گفت که سر دادن شعار «کشور من اول» به تنش‌های بین‌المللی و نهایتاً به بازنده بودن همان کشور در عرصه بین‌الملل منجر می‌شود.

یکی از شعارهای چالشی و مشهور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا عبارت است از «آمریکا اول.»

گابریل سپس به تجربه‌های تاریخی کشورش پرداخت و گفت: «پس از 2 جنگ جهانی وحشتناک، یاد گرفتیم که دشمنان دیروز را به عنوان همسایگان و شرکای امروز ببینیم. ما با آنها مسئولیت همزیستی مسالمت‌آمیز را به اشتراک گذاشتیم و از آن زمان بود که شهروندان آلمان، زندگی بهتری پیدا کردند.»

وزیر خارجه آلمان سپس به پرونده‌های سابق و فعلی بین‌المللی هسته‌ای پرداخت.

گابریل در این خصوص گفت: «جهان باید پیامی روشن برای کره شمالی بفرستد که اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای این کشور پذیرفتنی نیست. بحران فعلی در خصوص کره شمالی، یک بحران منطقه‌ای نیست بلکه بحرانی بین‌المللی است که حل آن بسیار مهم است زیرا در صورت حل نشدن آن، دیگر کشورها به تقلید از مدل کره شمالی و ساخت زرادخانه هسته‌ای تشویق می‌شوند.

زیگمار گابریل سپس به مسئولیت‌های جامعه جهانی در قبال بحران‌های هسته‌ای پرداخت و گفت: «با توجه به بحث کره شمالی، حفظ ساختار بین‌المللی موجود برای کنترل تسلیحات مهم و مهم‌تر می‌شود. بنابراین نباید توافقات و تعهدات موجود، مورد شک و شبهه قرار گیرد.»

وزیر خارجه آلمان سپس به صورت مشخص پرداخت و گفت: «برجام راهی برای خروج از بن‌بست یک تقابل هسته‌ای بود که امنیت منطقه‌ای را به مخاطره انداخته بود. این توافق اثراتی بسیار فراتر از منطقه داشت. اگر همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند باشند و ساز و کارهای نظارتی به درستی اجرا شود، این امر منجر به افزایش اعتماد می‌شود. آلمان با همکاری ۱+۵ تلاش خواهد کرد تا از اجرای دقیق و حفظ توافق اطمینان یابد.»

گابریل اعتقاد داشت که احترام به توافق 1+5 و ایران، فقط احترام به یک توافق موجود با ایران نیست بلکه احترام به کلیت معاهدات بین‌المللی است. وی در این خصوص گفت: «این بحث‌ها فقط در خصوص ایران نیست. این به اعتبار جامعه بین‌الملل بازمی‌گردد.»

زیگما گابریل سپس با توجه به احتمال خروج آمریکا از برجام، سوالی منطقی مطرح کرد و گفت: «اگر روزی مشخص شود که توافقات بین‌المللی، عمری طولانی و ارزش کاغذی که بر روی آن نوشته شده‌اند را ندارند، کدام کشور راضی می‌شود که از توسعه برنامه هسته‌ای خود دست بردارد؟ اگر تنها نمونه تلاش بین‌المللی برای خلع سلاح هسته‌ای (یعنی برجام) ناموفق باشد، چگونه خواهیم توانست مثلاً کره شمالی را متقاعد کنیم که توافقات بین‌المللی ضامن امنیت است و چگونه آنها را به خلع سلاح هسته‌ای ترغیب کنیم؟»

انتهای پیام/

true
true
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false