مصطفی سلیمی / شهردار منطقه سه تهران را از زبان خودش بشناسیم | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

falseit is false
false
false

 

به گزارش پایگاه خبری تهرانوند ، مصطفی سلیمی، زاده خانواده‌ای مذهبی، متدین و زحمتکش در شهر ری در سال 1345 است، و از پدرش که کارگر کارخانه بود و شرافتمندانه، خانواده خود را اداره می‌کرد، درس قناعت و تقوا را آموخت. از این‌رو، با مشکلات بخش وسيعی از شهروندان تهرانی که طعم محرومیت را چشیده‌اند، آشناست، او از جملۀ آن فرزندان انقلاب اسلامی است که ارزش‌های حمایت از مستتضعفان و محرومانِ این انقلاب را با جان خویش درک کرده و نهادینه نموده است و سپس، خود را با تجهیز به سلاح دانش و تخصص و با تجربه‌های کاربردی به سطح عالی مدیریت شهری کلانشهر تهران رسانده است. سلیمی، دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهری ری گذرانده و با آغاز جنگ تحمیلی عراق عیله ایران در سال 1359، از میانه دبیرستان به همراه دو برادر بزرگترش علی و محمد راهی جبهه‌های جنگ شده است، که این امر نیز، بیش از همه، از خانواده‌های محرمان برمی‌خیزد، به خصوص آنکه هر دو بردارش به فاصله کوتاهی در سال‌های اولیه جنگ، به درجه رفیع شهادت نایل می‌آیند و خود با زخم‌هایی بر دل و جان، به عنوان جانباز از جنگ تحمیلی که هشت سال در آن حضور داشت، باز می‌گردد. پس از جنگ، که با آن تقوا و پرهيزكاري مردان مبارزه حق عليه باطل، جهاد اکبر بود، به جهاد اصغر پرداخته و برای تحصیل به دانشگاه تهران راه می‌یابد، او دوره کارشناسی را در رشته شیمی به پایان رسانده و پس از چندی، به عنوان کارمندی رده پایین، وارد یکی از نواحی شهرداری تهران می‌شود تا در آنجا به خدمت به همشهریان خویش بپردازد، سال‌های تجربه‌های کاربردی وی در شهرداری از همین زمان است که آغاز می‌شود و در آنجا با مشکلات و معضلات روزمره شهروندان تهرانی آشنا می‌شود. اما تشنگی به آموختن، فراتر از عرصه تجربه کاربردی و افزایش توان خدمت خویش، او را دوباره به سوی دانشگاه می‌کشاند و این بار تحصیلات خویش را در رشته مدیریت دولتی در دوره کارشناسی‌ارشد پی می‌گیرد، در همین دوره است که مصطفی سلیمی با نظریات و ادبیات حکومت‌مندی خوب و لزوم بهره‌گيري از تكنوكراسي و نيز تكنوكرات‌ها براي دست‌يافتن كشور به توسعه‌ و توسعه پايدار آشنا مي‌شود و تلاش مي‌كند تا به تكنوكراتي موفق‌، تبديل شود؛ در نتيجۀ اين تصميم و به‌كارگرفتن اراده‌اي پولادين كه در دوران جنگ تحميلي آن را به دست آورده بود، پله‌هاي صعود را در مديريت شهرداري تهران و در سمت‌هايي مشابه، يك‌به‌يك مي‌پيمايد. مصطفي سليمي در چنين فضايي فكري و روحي و با فراگير شدن موج اصلاحات از سال 1376، در‌مي‌يابد كه كشور و كلانشهر تهران نيازمند اصلاح امور خويش است و لذا باز براي شناخت مشكلات و دست يافتن به تجربه‌اي كاربردي در كنار دانش و تخصص كه براي يك تكنوكرات لازم است، در سمت مسئوليت ارزشيابي و كنترل عملكرد وزارت كشور و سپس در سمت رسيدگي به شكايات همين وزارتخانه عظيمِ متولي امور كشور، به كار مي‌پردازد و سپس براي يك دوره سه ساله شهردار منطقه 19كلانشهر تهران مي‌شود كه از مناطق جنوب غربي شهر تهران و از مناطقي است كه بيشتر قشر مستضعفِ شريف در آنجا سكونت دارند. دوره مديريت وي براي اين ناحيه را يكي از موفق‌ترين دوران شهرداري اين منطقه مي‌دانند.

مصطفي سليمي

مصطفي سليمي

تجربيات و عملكرد مصطفي سليمي در اين دوره چنان درخشان بود كه مديريت سازمان خدمات موتوري تهران را براي وي به ارمغان آورد. به علاوه مصطفي سليمي در همين دوره، از تلاش پيگر براي ارتقاي دانش و تخصص خويش، به عنوان يك چهره تكنوكرات جوان، غافل نماند و با توجه به آشنايي با نظريات توسعه پايدار، به اين سو رهنون گشت كه تحصيلات عالي خود را در مقطع دكتري در رشته محيط زيست دنبال كند، چرا كه محيط زيست و نگه‌داشت آن و تلاش براي افزايش سطح كيفي آن، از هر نظر براي توسعه پايدار كلانشهري چون تهران، داراي اهميت است و اين مهم سليمي را بر آن داشت كه بر اساس طرح جامع كلانشهر تهران، به امري بپردازد كه مديران سابق خدمات موتوري در انجام آن بازمانده بودند؛ و اين مهم، مكانيزه كردن جمع‌آوري پسماند در كلانشهر تهران بود، تا تهران را در اين بعد نيز به سوي پيشرفت و حركت به سوي يك شهر مدرن كه در آن بر كيفيت زندگي شهروندان تاكيد مي‌شود، سوق دهد تا حقوق شهروندي مادي و معنوي آنان، بيش از پيش، پاس داشته شود.

مصطفي سليمي با پايان بردن اين طرح عظيم، خود را در رده مديران تكنوكرات برجسته كلانشهر تهران جاي داد و با توجه به تخصص خويش در شيمي، مديريت دولتي و محيط زيست، به شايستگي در جايگاه مديرعاملي سازمان پسماند شهرداري تهران قرار گرفت، چرا كه هر سه تخصص لازم در اين زمينه را دارا بود و به خصوص پس از مكانيزه كردن جمع‌آوري پسماند شهر، لازم بود تا ادامه اين طرح در سازمان پسماند براي دفع صنعتي پسماند و هدايت آن به سوي بخش‌هايي همچون تصفيه، توليد الكتريسته و… پي‌گرفته شود. اموري كه مصطفي سليمي در اين سمت نيز انجام داد، بسيار قابل توجه و چشم‌گير است، به طوري كه گفته مي‌شود زيرساخت دفع صنعتي پسماند در دوره مديريت عاملي وي بر اين سازمان، در كلانشهر تهران پديد آمد. موفقيت دكتر مصطفي سليمي، اين چهره ميانسال تكنوكرات كه در اويل روي كار آمدن شوراي شهر چهارم تهران، ديگر نه آنقدر جوان بود كه بي‌تجربه نمايد و نه آنقدر مسن كه توان كار را نداشته باشد و با آن تجربيات موفق، وي را در رديف سه نامزد شهرداري تهران به همراه مهندس محسن هاشمي و دكتر محمدباقر قاليباف قرار داد. اگرچه قاليباف در اين دوره شهردار تهران شد، اما وي به هيچ قيمت نمي‌توانست از تجربيات و تخصص تكنوكراتي چون مصطفي سليمي درگذرد.

از اين‌رو وي ابتدا به سمت شهرداري شهرداري منطقه 6 تهران منصوب شد كه مركز تهران را به سمت شمال اين كلانشهر قرار داد، اين منطقه به پيوند تجارت و فرهنگ شهره است، چرا كه هم بيشترين مراكز تجاري خصوصي تهران را در خود جاي داده است و هم مكان‌هاي فرهنگي زيادي دارد كه چهره‌‌هاي ماندگار زيادي همچون عبدالحسين زرين‌كوب، محمود دولت‌آبادي، محمد رحمانيان، علي شريعتي، مرتضي مميز، فريدون آدميت، حسين مكي و…، به خود ديده است كه در آن زندگي كرده‌اند. دكتر مصطفي سليمي در اين منطقه نيز تجربه‌اي عملي را در كار با اهل بازرگاني شهر و نيز اهل فرهنگ آن به دست آورد. سپس به سمت شهرداري منطقه 21 تهران منصوب شد كه در غرب مياني اين شهر قرار دارد، منطقه‌اي كه به همجواري صنعت و سكونت معروف است و سليمي در اين منطقه بود كه نسبت به مشكلات صنعتي تهران نيز تجربه عملي بسياري به دست آورد.

true
true
true
false
  1. یازهرا

    بله این منطقه به پيوند تجارت و فرهنگ شهره است،

  2. نگار

    یکی از زیباترین مناطق تهران منطقه 3 هستش..تا میتوانید به زیباسازی و توسعه آن بیاندیشید…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false