حمایت از تولید صرفاً با کاهش سود بانکی مؤثر نیست | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

falseit is false
false
false

به گزارش پایگاه خبری تهرانوند؛ آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص رابطه کاهش سود بانکی و حمایت از تولید داخلی، بیان کرد: چنانچه دولت بخواهد با کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت تولید ببرد، مستلزم اجرای مجموع سیاست‌های اقتصادی است. از یک طرف دولت معتقد است که نباید در نظام بانکی و تعیین نرخ سود بانکی دخالت کند و از طرف دیگر به دنبال کاهش نرخ سود بانکی است. چنانچه به بخواهیم مسئله کنونی را با تئوری و علم اقتصادی تطبیق داد و از تجربه‌های کشورهای دیگر استفاده کرد، باید نرخ سود بانکی یا بهره بانکی را باید به صورت غیر مستقیم کاهش دهد به عبارت دیگر قبل از کاهش سود بانکی باید شرایط و زمینه آن فراهم شود.

این کارشناس و تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه بالا بودن و چند نرخی بودن ارز همچنان ادامه دارد و تأثیرش را بر قیمت تمام شده کالاهای داخلی گذاشته است؛ گفت: چنانچه دولت بخواهد از تولیدکننده داخلی حمایت کند باید ابتدا قیمت ارز را یکسان و کاهش دهد و از سویی دیگر با پرداخت بدهی خود به بخش خصوصی و از همه مهم‌تر به بانک‌ها، موجب تقویت نقدینگی بانک‌ها و همچنین بخش خصوصی شود.

این اقتصاددان کشورمان معتقد است: کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری و به دنبال آن کاهش بهره تسهیلات نمی‌تواند به تنهایی مشکل تولیدکننده را رفع کند زیرا تولیدات داخلی قاچاق و واردات بی‌رویه تضعیف شده است؛ بنابراین یکی دیگر از مواردی که دولت باید در حمایت از تولیدکننده، باید آن انجام دهد، کاهش واردات و قاچاق است.

بغزیان در ادامه به نوع پرداخت تسهیلات از سوی بانک، پرداخت و با بیان اینکه بانک‌ها باید قبل از اعطای تسهیلات، دقت بیشتری به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی وام پرداخت کنند؛ تصریح کرد: بانک‌ها باید به فعالان اقتصادی وام دهد که طرح آن از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر و ریسک کمتری دارد. همچنین بانک‌ها بعد از پرداخت تسهیلات باید بر این واحدها، نظارت کنند تا منابع مالی در محل مشخص شده، مصرف شود زیرا در بسیاری از موارد به دلیل ضعف نظارتی، بسیاری از وام‌ها و تسهیلات بانکی به اسم تولید گرفته شد و در محل دیگری مصرف شد و نتیجه مطلوب را در اقتصاد برجا نگذاشت.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: هرچند در دولت یازدهم معوقات بانکی نسبت به دولت قبل کاهش داشته است اما میزان معوقات بانکی اکنون نیز بسیار بالا است زیرا به اسم تولید وام گرفته شد ولی منابع مالی به سمت خرید زمین و تولید مسکن برده شد که اکنون بسیاری به دلیل رکود در بازار مسکن حاضر به فروش نیستند زیرا منتظر هستند تا رونق به بازار مسکن باز گردد تا بتواند از سرمایه‌گذاری خود سود به دست بیاورد؛ در اینجا است که معوقات بانکی در این حوزه قابل توجه است.

true
true
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false