محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت دوازدهم + ویدیو | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

      جمعه - 27 مرداد 1396      16283      1896 بازدید  

محمود حجتی فرزند حاج شیخ غلامرضا از روحانیون برجسته نجف آباد، سیاستمدار اصلاح طلبی که در ۶۲ سالگی برای دومین بار به عنوان وزیر جهادکشاورزی از طرف دکتر روحانی انتخاب شده است.

بعد از انقلاب اسلامی وارد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان تعیین شد. در دولت اول اصلاحات وزیر راه و ترابری و در دوره دوم وزیر جهاد کشاورزی بود و اولین جشن خودکفایی گندم در ایران را برگزار کرد. این اقدام منتقدانی نیز داشت از جمله عیسی کلانتری که حالا رییس سازمان محیط زیست کشور است. او خودکفایی گندم را سیاسی می داند و این کار را با منابع آبی موجود و روش های متعارف کشت، مقدمه یک فاجعه زیست محیطی می داند.

حجتی در ابتدای وزارتش در دولت یازدهم طرح انتزاع محصولات کشاورزی را به تصویب رساند و یکبار دیگر مدیریت بازار این محصولات را با هدف مدیریت واحد بر زنجیره تولید و حل نابسامانی‌های بازار محصولات کشاورزی در دست گرفت. اما ورود میوه های خارجی و حتی اسرائیلی در این دوره از جمله مهمترین چالش های او شد.

چالش دیگر حجتی در دوره اخیر، موضوع بحث برانگیز محصولات تراریخته است. حجتی در دوره مسئولیتش با موضع گیری های دو پهلو هیچ گاه نخواست تکلیف این محصولات را مشخص نماید. حضور شرکت های خارجی فعال در تولید محصولات تراریخته از جمله شرکت مونسانتو در دوره فعالیت حجتی بسیار سوال برانگیز بوده است.

حجتی حالا با برنامه ای گسترده از تولید، عرضه و صادرات محصولات کشاورزی و نیز مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی و تکمیلی برای دولت دوازدهم پاپیش گذاشته است. اما باید برای پاسخ به سوالاتی چون قاچاق میوه های ممنوعه و بیکاری گسترده فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با کشاورزی و نیز تراریخته های پرهیاهو آماده باشد.

نویسنده: پرستو ولی زاده

 
 

برق 10 مرکز حیاتی تهران قطع شد

      18822      1266 بازدید  

پیام مدیر عامل بانک شهر به مناسبت روز قدس

      18794      2904 بازدید