عدم رونق در بازار سرمایه و بورس در دولت یازدهم | پایگاه خبری تهرانوند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

falseit is false
false
false

به گزارش پایگاه خبری تهرانوند، بازار سرمايه و به خصوص بورس همواره تحت تأثیر حوزه‌های سياسي، اقتصادي و حتي فرهنگي و اجتماعي قرار می‌گیرد. بورس در اولين واكنش پس از انتخابات سال جاري تكان خورد اما اين افزايش شاخص‌ها تحت تأثیر انتخابات بوده است و نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

بورس ايران در سال‌های گذشته به ویژه چهار سال گذشته تحت تأثیر تحریم‌ها نتوانسته است پاسخگوي انتظارات سهامداران باشد. چنانچه عملكرد دولت يازدهم را در بورس و بازار سرمايه را مورد بررسي قرار دهيم می‌بینیم كه در دولت دهم، شاخص بورس و اوراق بهادار در 45 الي 46 هزار واحدي قرار داشت اما بعد از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد شاخص‌ها به 90 هزار واحد نيز رسيد. اين افرايش در شاخص‌ها بورس بی‌نظیر بود و تاکنون نيز تكرار نشده است. البته اين افزايش شاخص‌ها نويد رشد و رونق بازار بورس و اوراق بهادار كشورمان را داد.

برخي از كارشناس معتقدند كه هيجان و جو رواني موجب صعود شاخص‌های بورس در اوايل دولت يازدهم شده بود، اما بايد توجه داشت كه تورم متأثر از دلار و ارز نيز به بازار سرمايه راه‌یافته بود كه موجب شد قيمت هر سهام به حداقل و كف برسد. فضا و جو رواني متأثر انتخابات موجب شد تا نقدينگي وارد بازار سرمايه شود و درنهایت قيمت سهام و شاخص بورس در دی‌ماه سال 92 با رشد خوبي روبه‌رو شد.

البته اين رشد و صعود بازار بورس موقتي بود زيرا به تدريج مشكلات و معضلاتی براي بازار سرمايه به وجود آمد زيرا بسياري از صنايع در فضاي بلاتكليفي سر می‌کردند. همان‌گونه كه می‌دانید بسياري از شرکت‌ها و صنايع كشورمان در بورس حضور دارند، به همين جهت چنانچه قانون يا رويكرد دولتمردان به نفع سهام‌داران و بازار سرمايه باشد، می‌تواند موجب رشد و  شاخص بازار بورس و همچنين قيمت هر سهام شود و در مقابل چنانچه شرايط اقتصادي و رويكرد مسئولين، صنايع و شرکت‌ها را در بلاتكليفي ببرد، موجب تأثیرات منفي در بازار سهام می‌شود كه می‌توان براي نمونه به افزايش خوراک پتروشیمی‌ها اشاره كرد. همچنين بلاتكليفي نرخ بهره مالكيت حوزه سنگ‌آهن نيز ازجمله اين موارد بود. متأسفانه بعد از گذشت چهار سال بسياري از اين موارد ادامه دارد و موجب مشكلاتي براي سهامداران بورس شده است.

ابهاماتي كه در پيشرفت مذاكرات هسته‌ای براي سهام دران ايجاد شده، ريسک سرمایه‌داران و سهام‌داران را كاهش داده است. بنابراين همه اين موارد موجب شده است تا بازار سرمايه و بورس بی‌رمق و کم‌توان شود. اين کم‌رمقی و کم‌توانی بورس از اوايل سال 92 شروع و در همچنان ادامه دارد. البته بايد توجه داشت كه كاهش قيمت جهاني نفت در ركود بازار سرمايه نيز تأثیر فراواني داشت. هرچند از دولت يازدهم انتظار می‌رفت تا وابستگي اقتصاد كشور را به نفت و فروش آن كاهش دهد اما در طي چهار سال گذشته ديديم كه رويكرد دولت، مسير ديگري بود و حتي متأسفانه اين رويكرد همچنان ادامه دارد.

 

انتهای پیام/تهران پرس

true
true
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false